Tab Article
Kraków, rok 1940. Miasto ogarnięte wojennym strachem. Regina Zdzieńska, doświadczona położna i spadkobierczyni tradycji pokoleń wiejskich akuszerek, zostaje zdegradowana do roli salowej. Mimo to nie przestaje walczyć o godność rodzących kobiet. Rozdarta między szpitalnym reżimem a troską o ukrywającą się rodzinę, zostaje wciągnięta w mroczne sekrety okupacyjnej rzeczywistości. Jej los splata się z historiami niezwykłych postaci: oficera SS i jego zaginionej ukochanej Erzsébet oraz nieoczywistego zakonnika.
Kolejne dekady – od mroku wojny, poprzez chaos wyzwolenia, aż po socjalistyczną codzienność – pokazują Reginę trwającą w swojej misji niesienia pomocy. Przyjmuje życie w piwnicach, szpitalach i izbach porodowych, niosąc w sobie siłę, która wzbiera niczym burza.
Głęboka i przejmująca opowieść o kobiecej solidarności, macierzyństwie i nieustannej walce o godność w czasach, które próbowały ją odebrać. To historie porodowe, dramaty i wybory moralne, o jakich nasze babki i matki mówiły jedynie szeptem. To także opowieść o wsparciu — tym, które potrafi oddzielić światło od ciemności.
„Sabina Jakubowska czułą ręką prowadzi swoich bohaterów przez zawieruchy XX wieku, nie pozwalając im zapominać o dziedzictwie pokoleń. Położne to nie tylko hołd dla kobiet pracujących z pasją, ale też dla siostrzeństwa i kobiecej wytrwałości”.
– Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka Chłopek i Służących do wszystkiego
„Co za szczęście, że Sabina Jakubowska napisała kolejny tom. Po Akuszerkach przychodzą Położne, wielka powieść. Polska opowiedziana w cyklu faz księżyca, narodzin i przepięknie napisanych scen bliskości. Akcja płynie niespiesznie, a czasami – jak poród – nie cierpiąc zwłoki. Książka o sile i mądrości kobiet. Mam wielką nadzieję, że po Położnych przyjdzie kolejny tom, bardzo na niego czekam”.
– Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf
Sabina Jakubowska – pisarka, nauczycielka, doula, mama. Jej głośna powieść Akuszerki była wielokrotnie wyróżniona przez krytyków i czytelników – otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza i Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Uhonorowana została Nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca. Debiutancka książka autorki, Dom na Wschodniej, zdobyła nagrodę główną w konkursie pisarskim „Promotorzy Debiutów” organizowanym przez „Tygodnik Powszechny” i Instytut Książki. Sabina Jakubowska jest badaczką lokalnych historii i autorką publikacji o swoim regionie. Jej rozprawa doktorska opublikowana w książce Imiona – dziedzictwo kultury zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. A. Omelaniuka.