NPress Comments / Przegląd Prasy
W laboratoriach Google'a i IBM rozpoczął się wielki wyścig
Patricia Fernández de Lis, El Pais
6/25/2020 12:00:00 AM
Zródło: gazeta.pl
Wewnątrz czerwonej konstrukcji przypominającej żyrandol znajduje się procesor kwantowy, który po raz pierwszy wykazał „supremację kwantową” (tj. rozwiązał problem, który jest obecnie poza zasięgiem współczesnych superkomputerów). Osiągnięcie tego celu dla Sergio Boixo, kierownika grupy naukowej zajmującej się technologią kwantową, było niczym pierwszy lot braci Wright – wciąż jeszcze dość skromny krok, ale torujący drogę całemu nowemu przemysłowi, który dogłębnie zmieni społeczeństwo, w którym żyjemy.
Dobry powód, aby wierzyć w reptilian
Sebastian Stodolak
Zródło: Dziennik Gazeta Prawna.pl
Teorie spiskowe zasługują na poważne traktowanie. To fascynujące zjawisko, które mówi o czymś bardzo niewygodnym dla elit
Świat pod rządami Jeffa Bezosa - CZESC #3
Franklin Foer
3/4/2020 12:00:00 AM
Zródło: MAGAZYNPISMO.PL
Potęga Amazona zaczęła budzić moje obawy już pięć lat temu. Niepokoiło mnie, że korporacja przykręca śrubę wydawcom i w coraz większym stopniu ich wyzyskuje. Grupa mediowa Hachette (tu muszę zaznaczyć, że w jednym z należących do niej wydawnictw opublikowałem swego czasu książkę) próbowała się stawiać i została ukarana. Amazon opóźniał wysyłkę jej książek; osobom szukającym tytułów, które ukazały się pod egidą Hachette, wyświetlały się podobne pozycje pochodzące od innych wydawców. Kiedy w 2014 roku magazyn „The New Republic” opublikował mój artykuł Trzeba powstrzymać Amazona, gigant odpowiedział, wycofując się z reklamowania na łamach pisma swojego serialu Alpha House.
Świat pod rządami Jeffa Bezosa - CZEĆ #2
Franklin Foer
Zródło: MAGAZYNPISMO.PL
Koniec końców to, co w Amazonie jest wspaniałe, jest także tym, co przeraża. Na stronie korporacji można znaleźć każdy produkt, mamy więc do czynienia z najwspanialszym doświadczeniem zakupowym, jakie kiedykolwiek wymyślono, ale zarazem, co bardzo niebezpieczne, rynkowa władza skupia się w rękach jednego podmiotu. Głosowy asystent Amazona magicznie przekształca słowo w działanie; produkowane przez firmę kamery, instalowane przy drzwiach wejściowych do mieszkań, mogą wysłać nagrania bezpośrednio na policję, wspierając tym samym rozwój systemu nadzoru i kontroli. Dzięki wyjątkowej strukturze zarządzania, jasno wyłożonym zasadom i potężnym zbiorom danych Amazon bez problemu odnosi sukcesy na coraz to nowych polach działalności. To powody do zachwytu, ale i do lęku. Jeff Bezos zwyciężył w grze w kapitalizm. Dla dobra demokracji musimy zadać sobie teraz pytanie, czy naprawdę wszystko jest okej?
Świat pod rządami Jeffa Bezosa CZESC #1
Franklin Foer
Zródło: MAGAZYNPISMO.PL
Bezos kontroluje blisko czterdzieści procent e-handlu w Stanach Zjednoczonych. Ludzie częściej wyszukują produkty na Amazonie niż w Google, dzięki czemu powstał biznes reklamowy wart tyle, co cała korporacja IBM. Według niektórych szacunków Amazon Web Services kontroluje niemal połowę branży chmur obliczeniowych. Z jego serwerów korzystają najróżniejsze podmioty: General Electric, Unilever, a nawet CIA. Czterdzieści dwa procent rynku książki papierowej i jedna trzecia rynku streamingowego jest kontrolowana przez Amazona. Z platformy gier Twitch korzysta dziennie piętnaście milionów ludzi. Do tego portfolio dorzućmy jeszcze gazetę „The Washington Post” i okaże się, że Bezos śmiało może rywalizować z takimi gigantami, jak Bob Iger z Disneya czy szefowie AT&T o tytuł najpotężniejszego człowieka w amerykańskim przemyśle kulturalnym.
Peretti mówi, jak jest. Recenzja książki "Zakulisowe umowy, które zmieniły świat"
unknown
Zródło: Gazetap Prawna.pl
Co państwo poczują, gdy odkryją, że cała polityka, którą żyją media oraz portale społecznościowe, to tylko teatrzyk dla naiwnych, podczas gdy kluczowe decyzje zapadają gdzie indziej? Jeśli ktoś chce zmierzyć się z tymi emocjami, to proszę przeczytać książkę angielskiego dziennikarza Jacquesa Perettiego „Zakulisowe umowy, które zmieniły świat”.
"Cmentarz w Pradze" Umberto Eco
Aleksander Kaczorowski
Zródło: Newsweek.pl
Umberto Eco w swoim najnowszym szpiegowskim kryminale tropi genezę "Protokołów mędrców Syjonu" - jednej z najbardziej śmiercionośnych książek w dziejach świata.
Kiedyś przez wieś przetaczały się masy pielgrzymów
Paulina Dudek
Zródło: wyborcza.pl
Miała być klapa, jest ferment w świecie architektury i sztuki, międzynarodowa nagroda i bardzo dobre statystyki odwiedzin. Zjawiskowa instytucja od roku zachwyca nad Innem, choć mogła cieszyć nad Wisłą.
Bunt cyfrowej biomasy
Katarzyna Szymielewicz
1/7/2020 12:00:00 AM
Zródło: www.magazynpismo.pl
Powołując się na europejskie przepisy, teoretycznie możemy zażądać od korporacji technologicznych ujawnienia profili, jakie lepią z naszego cyfrowego łupieżu, a nawet ich skorygowania, jeśli nam się nie spodobają. Nadal jednak nie możemy im odebrać władzy, której podstawą jest wiedza o ludziach. Nawet jeśli kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy zdeterminowanych osób całkowicie wypisze się z tego systemu, w globalnej skali nadal będzie działał i wpływał na nasze życie. Nie mając szans na skuteczną ucieczkę, mamy tylko dwie ścieżki: pogodzić się z pozycją cyfrowych poddanych albo stanąć do świadomej, politycznej walki.
Rewelacyjna "Asymetria" Lisy Halliday. Jak pisałby Philip Roth, gdyby był kobietą
Jerzy Jarniewicz
Zródło: www.wyborcza.pl
Życie wkracza na obszar fikcji, a fikcja modeluje życie – te dwa asymetryczne porządki, kiedy tylko stają się tworzywem literatury, są nie do odróżnienia. Teraz już rozumiemy, dlaczego autorka nie zgadza się na wykorzystanie nazwiska Rotha w promowaniu książki. We fragmentach kilkunastu recenzji zacytowanych w angielskiej edycji, jego nazwisko nie pojawia się ani razu, choć wszyscy recenzenci o Rocie pisali.
czesc 2 - Czuły narrator Pełny tekst noblowskiego wykładu Olgi Tokarczuk - kontynuacja
Olaga Tokarczul
1/3/2020 12:00:00 AM
Zródło: www.rzeczpospolita.pl
5.
Całe życie fascynują mnie wzajemne sieci powiązań i wpływów, których najczęściej nie jesteśmy świadomi, lecz odkrywamy je przypadkiem, jako zadziwiające zbiegi okoliczności, zbieżności losu, te wszystkie mosty, śruby, spawy i łączniki, które śledziłam w „Biegunach”. Fascynuje mnie kojarzenie faktów, szukanie porządków. W gruncie rzeczy – jestem o tym przekonana – pisarski umysł jest umysłem syntetycznym, który z uporem zbiera wszystkie okruchy, próbując z nich na nowo skleić uniwersum całości.
Faszyzm z ciała, czyli krótka historia pękniętej hiperboli. O „Czarnym słońcu” Jakuba Żulczyka
Marcin Bełza
1/7/2020 12:00:00 AM
Zródło: kulturaliberalna.pl
„Czarne słońce”, ósma powieść w dorobku Jakuba Żulczyka, to kolejna dystopia, której akcja rozgrywa się w niebezpiecznie bliskiej przyszłości. Państwem rządzi klerykalny, faszystowski rząd pod kierownictwem Ojca Premiera (jego gabinet składa się wyłącznie z księży), który wyprowadził Polskę z UE, co stało się możliwe dzięki odkryciu potężnych złóż ropy na dnie Bałtyku. W Bieszczadach czarna polska administracja buduje obozy koncentracyjne dla uchodźców, którzy pod wpływem gwałtownych zmian klimatycznych napierają wielkimi falami na Europę właśnie przez Polskę (co utrzymuje kraj w politycznym obiegu Europy, która nie jest zainteresowana przyjmowaniem migrantów).
Powieściowa religia „Czarnego słońca” ufundowana jest na
Olga Tokarczuk: Biodegradowalne sztućce? Też lajkowałam
Zofia Król
4/29/2019 12:00:00 AM
Zródło: www.magazynpismo.pl
Przede wszystkim filozofia samoograniczenia musi znaleźć dobre punkty odniesienia, powinna być czymś w rodzaju moralnej zasady. Kiedy mówimy, że ludzi nie wolno krzywdzić, to nie pytamy zaraz, dlaczego i co by to miało znaczyć, w jakim zakresie i w jakich warunkach. Uznajemy, że nie wolno – i już. W przypadku samoograniczenia to poważna sprawa – kultura, w której żyjemy, ciągle mówi „tak” naszym potrzebom. Dlaczego nie mieć tego albo i tego, dlaczego nie? Należy mi się. Zasłużyłam. A z drugiej strony: mój wybór nie ma i tak znaczenia, bo jest tylu ludzi, że nawet jak się ograniczę, to i tak nic nie zmieni.
Czuły narrator - czesc 1 - Pełny tekst noblowskiego wykładu Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk
1/3/2020 12:00:00 AM
Zródło: www.rp.pl (Rzeczpospolita)
Ludzkość przeszła długą drogę w sposobach przekazywania i współdzielenia własnego doświadczenia, od oralności, zdanej na żywe słowo i ludzką pamięć, po rewolucję Gutenberga, kiedy opowieść została powszechnie zapośredniczona przez pismo i w ten sposób utrwalona i skodyfikowana oraz możliwa do powielania bez zmian. Największym osiągnięciem tej zmiany był moment, w którym myślenie jako takie utożsamiliśmy z pismem, czyli konkretnym sposobem używania idei, kategorii czy symboli. Dziś – to jasne – stoimy w obliczu podobnie znamiennej rewolucji, kiedy doświadczenie może być przekazywane bezpośrednio, bez pomocy słowa drukowanego.
Prof. Gadacz: Nie ma szczęścia bez myślenia
Jazek Żakowski
5/17/2019 12:00:00 AM
Zródło: www.polityka.pl
Coraz mniej humanizmu, a coraz więcej techniki i technicznie rozumianej ekonomii. Coraz mniej myślenia, coraz więcej liczenia. Jest tendencja, żeby doceniać to, co skuteczne ad hoc, pragmatyczne, utylitarne, użyteczne, a spychać na margines wszystko to, co uczyniło nas ludźmi. Ta tendencja jest stara. Nowe jest to, że nie umiemy się jej przeciwstawić. W XIX w. był podobny kryzys. Fascynacja materią, technologią, fizyczną rzeczywistością. Pojawił się humanistyczny deficyt odczuwany z podobną intensywnością jak dziś. Wtedy przyszła reakcja w postaci nowego zainteresowania rzeczywistością duchową.
Dłonie w różowych plamach i zero głodu. Pamiętnik z wczasów z postem zdrowotnym dr Dąbrowskiej
Gosia Tchorzewska
4/25/2019 12:00:00 AM
Zródło: www.gazeta.pl
Nie więcej niż 500 kcal na dobę, "kryzysy ozdrowieńcze" i pozbycie się z organizmu tego, co złe. Tak w teorii wygląda słynny post dr Dąbrowskiej. Czy w praktyce jest tak strasznie, jak twierdzą niektórzy, a może tak wspaniale, jak opowiadają inni? Pojechałam sprawdzić i... drugiego dnia nie miałam siły, by zwlec się z łóżka.
Amerykański sen. Jaka jest cena za marzenia?
Rafał Zychal
4/21/2019 12:00:00 AM
Zródło: www.gazeta.pl
"American dream" – sen o dobrobycie przez dekady kusił i przyciągał Polaków za Wielką Wodę. Sebek, Ola, Danuta, Marek, Artur czy Emil – każde z nich znalazło się w USA z różnych powodów. Dziś szukają tam pracy, miłości, czasem dachu nad głową. Są i tacy, którzy głowią się, jak spełnić kulinarne zachcianki najbogatszych mieszkańców Nowego Jorku. Łączy ich jedno – nie chcą wracać".
Cisza, spokój i kino w stodole, czyli slow life na Warmii i Mazurach
Aleksandra Klonowska-Szałek
4/20/2019 12:00:00 AM
Zródło: www.gazeta.pl
A gdyby rzucić wszystko i wyjechać na... Warmię i Mazury? Jeżeli szukacie spokoju, ekologicznego jedzenie i bliskości z naturą, to sprawdźcie propozycje przygotowane przez Aleksandrę Klonowską-Szałek, która w drugiej książce z cyklu "Odetchnij od miasta" poleca najciekawsze miejsca na wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior.
Światem rządzi GAFA
Wojciech Orliński
Zródło: www.gazeta.pl
GAFA nie jako niezręczność towarzyska, tylko kartel cyberkorpów: Google, Amazon, Facebook i Apple.